Suchý uhličitý kúpel

Charakteristika:

Ide o modernú liečebnú metódu, pri podávaní ktorej sa využíva kysličník uhličitý. Aplikuje sa zvyčajne v prírodnom upokojujúcom prostredí, pričom pacient leží vo vaku, ktorý je naplnený plynom. V priebehu aplikácie neraz pacient zaspí následkom terapeutického pôsobenia kysličníka uhličitého na jeho organizmus. Pôsobí analgeticky, protizápalovo a protireumaticky. Procedúra trvá cca 40-60 minút.

Princíp:

Suchý uhličitý kúpeľ sa javí ako pasívna metóda, kedy pacient pohodlne leží na lehátku a okrem príjemného tepla a uvoľnenia, prípadne mravenčenia a zvlhčenia kože vôbec nič necíti. Práve v týchto okamihoch dochádza v tele k aktívnej činnosti všetkých žliaz s vonkajšou i vnútornou sekréciou k mobilizácii všetkých metabolických, hormonálnych, nervových i psychických procesov. Táto metóda je vhodná nielen na posilnenie oslabeného organizmu, ale aj pre utužovanie plného zdravia, prípadne na relaxáciu. Jedinou podmienkou tohto účinku je pravidelnosť procedúr. Uhličité kúpele pôsobia tak jemne, že môžu byť použité u akéhokoľvek chorobného stavu.

Indikácie:

Suchý uhličitý kúpeľ sa odporúča na liečenie vysokého krvného tlaku, na liečenie ischemickej choroby srdca, na doliečenie pooperačných stavov, na posilnenie a zlepšenie imunologického stavu i na regeneráciu pokožky, ako prevenciu proti jej starnutiu. Zmenšuje opuchy, upravuje niektoré hormonálne poruchy u žien a niektoré poruchy potencie mužov v mladom a strednom veku. Zároveň zvyšuje silu svalov, vhodne pôsobí aj na zníženie telesnej hmotnosti a odstraňuje migrenózne bolesti hlavy u vazospastických migrén.

Kontraindikácie:

Táto procedúra sa neodporúča pri ťažkej anémii (hemoglobín pod 9g %), krvácavých stavoch, ťažkom zlyhávaní obličiek, ako aj pri horúčkových ochoreniach.

Poznámka: Pre dosiahnutie uvádzaných účinkov je nutné absolvovať najmenej 6 (optimálne 10) aplikácií suchých uhličitých kúpeľov a to najlepšie 3 x do týždňa po cca 40-60 minútach.